Exkluzivně podvanácté: Rozhovor s trenérem a manažerem SK Úvaly!

Dvanáctý týden jsem si vybral pro ty nejpovolanější, kteří ví, jak si nyní hráči úvalského áčka vedou a připravují se na jarní část sezony! Jsou to oblíbený trenér Lukáš Kučera, který nejenom trénuje, ale i stále aktivně hraje a dlouholetá osobnost Úval na hřišti i v zázemí Petr Němec.

1. Petře, jak jsi začal hrát v Úvalech fotbal ty?
Petr: Jako každý kluk, hned jak jsem procitnul, za barákem a na hřišti na Homolce, od rána do večera, se staršími kamarády, kde jsem získal první zkušenosti. Pak jsem uprosil rodiče, že musím být „registrovaný“ ve Slavoji Úvaly a už to běželo.

2. Většina fanoušků ví o tvé minulosti, kdy jsi hrál za sousední Sibřinu, ale jak jsi vlastně postupoval ve fotbale od malička?
Petr: V Úvalech jsem byl do 15 ti, pak jsem prošel dorostem a juniorkou Sparty. No a pak Sibřina a Úvaly s krátkou zastávkou v Českém Brodě.

3. Co se ti vybaví jako první za největší zážitek z tvé fotbalové kariéry?
Petr: Těch zážitků je spousta a hodně je i nepublikovatelných  Když se ohlédnu zpátky, tak mě vždycky těšilo hrát v mužstvech, kde se hraje o něco, kde je základ dobrá parta včetně trenérů, lidí kolem a fanoušků. To se mi podařilo hlavně v Sibřině a tady doma, kde to prostě makalo a pak se těšíš na každý trénink a zápas. Samozřejmě, nic není jen růžové a zranění i prohry byly, ale tohle bylo pro mě nejvíc a bylo úplně jedno, jaká to byla zrovna soutěž. Tak jsem to snad klukům moc nekazil 

4. Potkal jsi se s Petrem na hřišti při hře? Přátelák nebo turnaj?
Lukáš: Petra jsem poprvé poznal až v Úvalech, když jsme se domlouvali na převzetí A týmu. Jinak jako hráče si ho nevybavuji.

5. Petře, ty jsi už „zaskakoval“ jako hlavní trenér „A“ mužstva, myslím v rozběhnuté soutěži Divize? Jaké to bylo?
Petr: Už je to dlouho a dvakrát jsem zaskakoval. První anabáze byla docela adrenalin, mužstvo na posledním místě a tuším, že bylo asi 5 bodů. Mužstvo nikdo nechtěl trénovat, tak to dali mně. To první působení stavím výš, kluci se neskutečně semkli a ukázali srdce. Dneska se směju, jak všichni oslovení trenéři nechtěli mužstvo převzít, aby si neudělali špatné jméno.

6. Jaké to je hrát, trénovat v jedné sezoně?
Lukáš: Je to dost náročné , oba dny o víkendu jsem na fotbale , ale stále se víc cítím jako hráč než trenér . I když priorita jsou pro mě Úvaly a když je souběh jdu na Úvaly raději. Manželka a děti mě tohle tolerují a vědí že když mám trochu volna, tak se jim věnuji na plný úvazek.

7. Peťo, zažil jsi nějakou pauzu aspoň trochu připomínající pauzu současnou? Myslím tím, třeba dlouhé bahno nebo sníh, kdy se odložila 2–3 kola soutěže nebo tak? Nebo jedině zranění
Petr: Tohle je, bohužel, naprostý unikát. Asi všichni chceme, aby se všechno vrátilo do běžných kolejí a nejen sport.

8. Lukáši, co tě tady znám z Úval, tak přestože hraješ nevím o žádném zranění u tebe. Měl jsi nějaké vůbec?
Lukáš: Bohužel měl jsem už dvě zranění. Jednou zlomenou nohu-to bylo pro mě asi nejhorší, bylo mi sedmnáct a měl jsem našlápnuto do reprezentace na turnaj 17– tiletých a v Teplicích mě kluk „přejel“ a rok jsem byl bez fotbalu. Přišel jsem o rok ligového dorostu a pak jsem hned začínal v chlapech na Vyšehradě. To bylo asi nejhorší. A druhé zranění-přetržené vazy v koleni, další rok v háji
(to už mi bylo 33 let) a bral jsem to jako konec ve velkém fotbale
Tu dobu jsem byl v Rakovníku v divizi a díky tomu jsem si vyzkoušel trenérskou kariéru, kde jsem uvažoval o tom, že bych mohl i něco trénovat. Rakovník měl „B“ tým- „na padáka“, tak jsem jim šel pomoc jako trenér a bylo to super.

9. Kluci, tak zranění může být společné téma, ale teď k Úvalům: společná otázka: „Áčko“ je po osmi kolech první, soutěž přerušená, ale podle výkonů na podzim to pro fanoušky vypadá jako jasný cíl-vítězství v soutěži a postup výše. Jak vidíte jarní pokračování z pohledu trenéra:
Lukáš: Důležitý je, že jsme dali dohromady hodně nadstandardní kluky na tuhle soutěž, chceme se prezentovat dobrou, kvalitní a „koukatelnou“ hrou (na tom se shodneme Já i Petr). Samozřejmě že chceme každý zapas vyhrát, ale není podmínka za každou cenu postup. Proste budeme vyhrávat a když zaslouženě postoupíme, všichni si toho budou vážit a i přechod do 1.“A“ třídy bude jednodušší pro všechny (tým na tu soutěž máme).

10. A z pohledu manažera mužstva a výboru Peťo:
Petr: No, jestli Lukáš nepostoupí, tak ho vyhodíme  to je přece jasný…teď už se trenéři hlásí sami …. Bude úspěch soutěž nějak dohrát a bavit se o postupu, teď nemá cenu. Pokud by to vyšlo, tak se určitě zlobit nebudeme . Na druhou stranu se někam hnát, nemá cenu, s tím máme špatné zkušenosti. Buď na to máme nebo ne.

11. Peťo, co ve vedení klubu, jsou přes pauzu nějaké novinky, které můžeme říci už ted?
Petr: „Covid“ nás utlumil a děláme průběžně věci, které souvisí s provozem areálu, na které není normálně čas. Vlastně i díky „Covidu“ jsme v minulém roce uskutečnili tři brigády za přísných bezpečnostních opatření. Překvapila mě skvělá účast, udělalo se spousta práce a chtěl bych všem za to poděkovat.

12. Pojďme na závěr k budoucnosti: ať to dopadne s jarem jakkoli. Péťo, co plán vedení klubu na léto a novou sezonu třeba s areálem?
Petr: Začínáme pomalu uvažovat o výměně povrchu „umělky“, přeci jen už pomalu dosluhuje. Uvidíme, jak se nám to podaří zrealizovat. Práce je v areálu hodně a postupně bychom chtěli náš areál zlepšovat a rozvíjet.

13. Lukáši, co ty a plány na pokračování trenéřiny a hráčské kariéry?
Lukáš: Hráčská kariéra se už blíží ke konci, v únoru mi bude 40 let, takže to vidím že se přesunu na stálo do veteránů-hraji ještě 1 ligu v hanspaulské lize za nejlepší klub v historii Hanspaulky. Klokan Peron. Tak tam se budu udržovat a budu jim muset už naplno pomáhat. No a jako trenér? Zatím mám cíl pomáhat Úvalům, kde se cítím moc dobře. A co bude dal se uvidí, tady moc neplánuji a uvidím co přinese čas. ????

14. Co na závěr?
Petr: Myslím, že už se všichni těšíme, až se to rozběhne a začneme se potkávat při zápasech našich mužstev v areálu SK. To je asi přání nejen moje.

Lukáš: Teď je špatná doba, ale doufám že se amatérsky sport dospělých a hlavně dětí brzo rozjede. A fanouškům Úval vzkazuji- stále trénujeme v rámci možností a nařízení vlády a připravujeme se, že soutěž dohrajeme a navážeme na skvěle výsledky v podzimní části. Těším se na vás!

Kluci, díky za rozhovor a uvidíme se co nejdříve na fotbale.

P.S. Další podrobnosti a fotografie najdete na facebookovém profilu SK Úvaly.