SK ÚVALY, FOTBALOVÝ TÝM ZE STŘEDOČESKÉHO KRAJE

Historie klubu

Nadšení pro fotbal se začalo projevovat v Ouvalech už v roce 1918.Místní skupina dvacetiletých mladíků chodila hrát na louky a na plácek před bývalým kinem „LIDO BIO“ . Kopací míč v té době byl pouze sen a tak se hrálo s tak zvaným „hadrákem“.Výsledkem těchto pravidelných setkání mladíků bylo svolání porady na 30.3.1919 v hotelu Křovák. Účelem této schůzky bylo vytvořit společnost, v níž by každý pravidelným měsíčním příspěvkem pomáhal k tomu , aby bylo možno zakoupit alespoň jeden kopací míč později snad i další potřeby nutné pro provoz kopané.A tak bylo po dlouhé debatě ustanoveno „komité pro založení sportovního klubu v Kubalech“. Komité pak na další schůzi upravilo název na Sportovní Klub Ouvaly .

Po několika trénincích mužstvo nastoupilo na hřišti Klánovic. Očekával se velký náklad ,ale mužstva se rozešla remízou 3:3. Mužstvo nastoupilo v sestavě: Suss F., Horálek, Šmíd, Mestek V., Suchomel, Těšík, Řepka, Kunc, Štibínger, Malina, Suss L.

Peníze na činnost se sháněli špatně a tak přišel nápad hrát divadlo. Po představeních byl pořádán tanec.Úspěch divadla byl jak společenský , tak i finanční.

V srpnu 1919 pronajalo obecní zastupitelstvo klubu pozemek u lesa na dobu deseti let.Denně se na úpravě hřiště pracovalo, aby mohlo být otevřeno dne 19.10.1919 ápasem s SK Pečky. Naše mužstvo zvítězilo 8:2.Na první zápas se přišlo podívat 300 diváků.

Od roku 1920 až do roku1925 klub přežíval jen s největším vypětím.

13.1. 1925 byl klubem uspořádán v hotelu Komberce I. karneval sportovců,jehož tradice přetrvává dodnes. V tomto roce se také velkou měrou dobudovalo hřiště a prodloužila se nájemní smlouva do roku 1935.

18.4.1926 bylo otevřeno již ohrazené hřiště zápasem s representační XI. Svazu čs.rotmistrů.

Až do roku 1928 hrál fotbalový klub jen přátelské zápasy a teprve v tomto roce se rozhodl vstoupit do mistrovské soutěže.Od tohoto roku byl název obce změněn na Úvaly a tak i název klubu na S.K.Úvaly.

historie01
Rok 1929 byl rokem desetiletého trvání klubu a 27.4.téhož roku pojmenovalo obecní zastupitelstvo ulici u hřiště jménem Guth Jarkovského , zasloužilého předsedy čs.olympijského výboru.Na oslavu desetiletého trvání klubu sehrálo naše mužstvo zápas s německým klubem B.S.V.Neugersdorf.

V roce 1930 bylo přikročeno ke stavbě klubovny ,která byla dne 23.5. dokončena. V tomto roce postoupilo mužstvo do II.třídy ,ve které vydrželo šest let.V roce 1936 postoupil úvalský fotbal do I.B třídy.Zde vydržel pouze dva roky a sestoupil.O rok později v jubilejním roce 1939 se však vrátil do I.B třídy ,kde vydržel až do roku 1952.

 

 

 

V roce 1949 se u příležitosti 30. výročí založení klubu  sehrálo přátelské utkání s ligovými hráči Bohemians.Naše mužstvo po boji prohrálo 4:6. Do utkání nastoupili v sestavě : Vacek, Matěj, Bosák, Sinecký, Hora, Roučka, Ostrovský, Třešňák, Čihák, Landa, Hála.

Sezona 1953–1954 patřila k těm lepším . „A“ mužstvo postoupilo do krajské soutěže a dorost se stal okresním přeborníkem.

Dalšího úspěchu naše mužstvu dosáhlo v roce 1958 postupem do I.A třídy. Většinou nastupovalo v sestavě :Vavřík, Zach, Hála, Král, Burzanovský, Kolátor, Hájek, Brojír, Hamermayer, Roučka, Týbl.

V rámci 40.výročí založení klubu sehrálo „A“ mužstvo přátelský zápas s ligovým mužstvem Sokolova , které prohrálo po dobrém výkonu 4:8.

Po pětiletém učinkování  v I.A třídě přišel největší sportovní úspěch klubu.V roce 1964 postoupilo náš tým do krajského přeboru t.č. třetí nejvyšší soutěže v republice.Zasloužili se o to tito hráči: Bartalský, Brojír, Chocholouš, Kahún, Kočárník, Konopásek, Kumprecht, Oliva, Roučka, Schwarz, Smolík, Šelíř, Valent, Vavřík, Veselý  a trenéři :Franěk a Hladík.

 

 

 

V tomto roce byla provedena rekonstrukce dřevěné tribuny. Brigádnickou činností byla zhotovena zcela nová moderní tribuna a také časomíra. Tím na delší dobu úspěchy klubu skončili a nastalo období útlumu. Mužstvo dospělých postupně klesalo až do III.třídy okresu. Za zmínku stojí pouze práce s mládeží, kde došlo k postupu žáků do krajské soutěže v roce 1984 a dorostu o rok později. Obě mužstva hrála krajské soutěže dva roky.

 

 

 

 

 

Až v roce 2000 byl zvolen nový výbor SK Úvaly, který se rozhodl navrátit klub do míst tam, kam by měl patřit. Všem bylo jasné, že se nejedná o lehkou práci. Tým dospělých hrál III.třídu. V oddíle působilo pouze jedno žákovské družstvo. Hřiště bylo nejhorší na okrese a kabiny v havarijním stavu. Prvním důležitým krokem výboru bylo, využití možnosti k administrativnímu postupu „A“ týmu do okresního přeboru v létě roku 2000. Přes špatný vstup do soutěže, kdy jsme po 7.kole byli poslední se čtrnácti bodovou ztrátou na první místo, jsme na konci ročníku postupovali do I.B třídy krajské soutěže.

 

 

 

Po posledním zápase jsme začali s rekonstrukcí hrací plochy ( 30.6.2001) a následující rok odehráli na zapůjčeném hřišti ve Škvorci. Vlastní rekonstrukce hrací plochy se nám povedla ukončit osevem na podzim. Do hřiště jsme zabudovali automatické zavlažování. Na jaře jsme pokračovali s úpravami okolo hrací plochy a hřiště bylo otevřeno 7.9.2002 utkáním starých gard SK Úvaly se Spartou Praha.

Mezi tím už  začal výbor oddílu připravovat další akci – výstavbu kabin. Týmy potěšili i výkony na hřišti. Naše „A“ mužstvo pokračovalo v dobrých výkonech s umístěním v popředí tabulky. Přípravka vyhrála soutěž na okrese v roce 2001 a zůčastnilo se turnaje o přeborníka kraje, „B“ mužstvo a žáci se v ukončeném ročníku 2002–2003 radovali z postupu.

V září se začal naplňovat další bod z vytyčených cílů získáním stavebního povolení na výstavbu kabin . Dne 22.10.2003 začala stavební firma s bagrováním základů a 19.12.2003 byla dokončena hrubá stavba položením střešní krytiny.

 

 

 

 

V sezóně 2004/2005 vyhrálo po parádní jarní stíhací jízdě A-mužstvo I.B třídu a postoupilo do I.A třídy. B-mužstvo obsadilo 7 příčku v okresní III. třídě. V této sezóně působily v Úvalech i čtyři juniorské týmy (dorost, žáci A,B a přípravka). Podrobnější informace o sezóně 2004/2005 můžete nalézt v Archivu a Fotogalerii.

 

 

 

 

Sezóna 2005/2006 přinesla další velký úspěch úvalského fotbalu. A-mužstvo podávalo po celou sezónu kvalitní výkony a neustále se drželo v popředí tabulky. Nakonec se stalo i zaslouženým vítězem soutěže a postoupilo do krajského přeboru. B-mužstvo obsadilo 11. příčku v okresní III. třídě. Juniorské týmy působily v Úvalech tři (žáci, starší a mladší přípravka). V úvodu této sezóny se také podařilo dokončit budovu kabin, která byla slavnostně otevřena 10.9.2005. Tím se výrazně vylepšilo zázemí fotbalového klubu.  Podrobnější informace o sezóně 2005/2006 můžete nalézt v Archivu a Fotogalerii.

 

 

 

 

 

 

V sezóně 2006/2007 působilo A-mužstvo v Krajském přeboru. Jako nováček obsadilo konečné 8. místo v tabulce a splnilo tak cíl záchrany. Kvalitní výkony předváděly Úvaly zejména na domácím trávníku, na hřištích soupeřů se již bohužel tolik nedařilo. B-mužstvo se umístilo na 10. příčce okresní III. třídy. V Úvalech v této sezóně působily i čtyři mládežnické celky (dorost, žáci A,B a starší přípravka)  Podrobnější informace o sezóně 2006/2007 můžete nalézt v Archivu a Fotogalerii.

 

 

 

 

V sezóně 2007/2008 působilo A-mužstvo druhým rokem v Krajském přeboru. Úvaly nakonec slavily záchranu, obsadily 12. místo. Začátek sezóny byl velice nadějný, po pěti kolech mužstvo neztratilo ani bod. Jenže poté se již tolik nedařilo a k vidění byly rozdílné výkony. Po předposledním kole a ostudné prohře v Semicích od mužstva odešel trenér Jaroslav Farář, který ale tým dokázal dovést k záchraně. B-mužstvo se umístilo na 11. příčce okresní III. třídy. V Úvalech v této sezóně působily opět i čtyři mládežnické celky (dorost, žáci A,B a starší přípravka)  Podrobnější informace o sezóně 2007/2008 můžete nalézt v Archivu a Fotogalerii.

 

 

V sezóně 2008/2009 hrálo A-mužstvo Krajský přebor. Vedení týmu se ujal trenér Ivan Čabala, se kterým měly přijít kvalitní výkony. Jenže na podzim se vůbec nedařilo a Ivan Čabala byl v zimní přestávce nahrazen Karlem Báčou. Dále byl A-tým posílen a během jara podával velice dobré výkony a v pohodě dokráčel k desátému místu a k záchraně. B-mužstvo se umístilo na 9. příčce okresní III. třídy. V Úvalech v této sezóně působily i čtyři mládežnické celky (dorost, žáci, starší přípravka a minikopaná). V závěru sezóny klub oslavil výročí 90 let od založení. Také byly otevřeny nová sportoviště v areálu pro tenis a nohejbal. Podrobnější informace o sezóně 2008/2009 můžete nalézt v Archivu a Fotogalerii.

 

 

V sezóně 2009/2010 působilo A-mužstvo opět v Krajském přeboru. Po celou sezónu předvádělo mužstvo velice dobré výkony, což nakonec přineslo krásné 3.místo v tabulce. B-mužstvo vyhrálo okresní III. třídu a postoupilo do okresního přeboru V Úvalech v této sezóně působily i čtyři mládežnické celky (dorost, mladší žáci, starší přípravka a minikopaná). Dařilo se především dorostu, který vyhrál svou skupinu okresního přeboru a v baráži postoupil přes Dobřejovice do krajské I.A třídy. Během sezóny se podařilo zrekonstruovat tribunu k sezení a dalšími drobnými úpravami vylepšit areál SK Úvaly. Podrobnější informace o sezóně 2009/2010 můžete nalézt v Archivu a Fotogalerii.

Všechna práva vyhrazena | SKUVALY.cz | info@skuvaly.cz | XHTML | CSS | 28.5.2020 6:30:07